این  عمل به طور کل و در حالت معمول در نزدیک بینی چشم از منفی 0.75 دیوپتر هر چشم آغاز و تا منفی حدود 8 هر چشم ادامه پیدا می کند، در دور بینی چشم حداکثر تا شش دیوپتر کاربرد دارد و در آستیگماتیسم چشم نیز تا شش دیوپتر کاربرد دارد. اما لازم به ذکر است که اصلاح این حد شماره های چشم وابسته به شرایط افراد و تصمیم چشم پزشک دارد چرا که در علوم پزشکی حکم قطعی دادن ممکن نیست و در هر امری استثنا وجود دارد.

عمل لیزیک و PRK به طور معمول برای رفع عیوب انکساری چشم به کار برده میشوند و فرد برای به دست آوردن اطلاعات دقیق در این گستره باید با پزشک خود مشورت کند. اما عیوب انکساری که عمل لیزیک و PRK آن ها را درمان میکنند عیوبی هستند نظیرِ: دوربینی چشم، نزدیک بینی چشم و آستیگماتیسم و …

دستگاههای لیزر  به دلیل متصل بودن به دستگاه های دارای باتری حمایت کننده برق (در صورت قطع شدن) کار میکند.

کنترل انجام لیزر در دست جراح بوده و میتوان در صورت جابه جا شدن بیمار انجام لیزر را متوقف کرده و پس از ثابت شدن وضعیت چشم و سر بیمار، جراحی را ادامه داد. همچنین دستگاههای جدید حرکات چشمها را با تراکر کنترل میکنند در صورتیکه از مسیر لیزر خارج شوند دستگاه لیزر را قطع میکند و دوباره پس از سنتر کردن لیزر ادامه می یابد.

خیر ، به علت آن که دما و رطوبت در تمام ایام سال در اتاق عمل در جهت به کارگیری هر چه بهتر دستگاه اکسایمر تحت کنترل و تنظیم میباشد، فصل های مختلف سال، تاثیری بر نتیجه عمل ندارد .

به دلیل آن که پس از رینوپلاستی فرد تا مدتی نمی تواند از عینک خود استفاده کند، اگر بیمار تمایل دارد هر دو عمل در اسرع وقت انجام شود و خصوص اگر شماره بالایی از عیب انکساری دارد، بهتر است ابتدا لیزر انجام گیرد. انجام رینوپلاستی پس از لیزر نیز بلامانع بوده و بر روی نتجیه عمل تاثیر ندارد. حتما جراح بینی و متخصص بیهوشی باید در جریان عمل لیزر انجام شده بر روی چشم ها قرار بگیرند، به خصوص اگر رینوپلاستی قرار است با بیهوشی عمومی انجام گیرد حتما چشم ها در طول عمل بسته بماند و مراقبت های لازم انجام گیرد .

لیزر اکسایمر و دستگاه های همراه آن برای انجام لیزیک در زمره وسایل جدید و گران می باشد ( در حدود 500 هزار دلار ) از طرفی هزینه نگه داری و مواد مصرفی دستگاه لیزر برای هر مرکز ، سالیانه حدود 50 تا 75 هزار دلار می باشد ( به شرط آن که دستگاه نیاز به تعمیر اساسی و تعویض قطعات گران دیگری پیدا نکند ) این جراحی در اروپا و آمریکا برای هر چشم بر اساس نوع مرکز لیزر از 1500 تابیش از 3000 دلار هزینه دارد ، در ایران هزینه جراحی لیزر بسیار پایین تر از دیگر کشورها می باشد .

لیزر در مواردی که پس از جراحی آر . کی ( روش سابق اصلاح عیوب انکساری ) یا پیوند قرنیه ، میزان قابل ملاحظه ای از آستیگماتیسم منظم توام با نزدیک بینی وجود داشته باشد ، به منظور کاهش شماره موجود و بهبود وضعیت دید بیمار می تواند مورد استفاده قرار گیرد . هم چنین پس از جراحی کاتاراکت ( آب مروارید ) و لنز های داخل چشمی چنانچه شماره باقیمانده چشم بالا باشد ، می توان از لیزر برای اصلاح آن استفاده کرد.

به علت آن که گاهی برای اصلاح شماره های بالای نزدیک بینی از منطقه های کوچک تر قرنیه برای انجام لیزر استفاده می گردد، تداخل نور در منطقه لیزر شده با اندازه مردمک که در شب بیشتر باز می شود، می تواند سبب ایجاد پخش نور گردد. بنابراین برای شماره های بالاتر ( بیشتر از 10 ) معمولا احتمال آن که مدت طولانی تری پخش نور داشته باشند، بیشتر است .

لیزر تحت تاثیر قطره بی حسی موضعی که سطح چشم ( ملتحمه و قرنیه ) را بی حس می کند انجام می گیرد . بیماران در حین جراحی دردی را احساس نمی کنند و تنها در مرحله ای از لیزر احساس فشارش خواهند کرد که قابل تحمل می باشد . در مجموع در میان تعداد زیادی از بیماران که تحت عمل لیزر با قطره بی حسی موضعی قرار گرفته اند درد وجود نداشته و برای هیچ بیماری نیز به بیهوشی عمومی برای انجام لیزیک نیاز نبوده است .

درصد قابل توجهی از متقاضیان عمل جراحی لیزر ، افراد جوان مضطرب هستند ، ولیکن با انجام اقدامات و توضیحات قبل از اتاق عمل و حین جراحی تا کنون مشکل عمده و غیر قابل حلی دیده نشده است .

پاسخ این سوال منفی است 

 در جراحی لیزیک از قطره بی حسی استفاده می‌شود و گاهی اوقات برای حفظ آرامش شما از داروی آرام بخش خوراکی نیز استفاده خواهد شد اما از هیچ نوع دارویی وریدی استفاده نمی‌گردد.

 اگرچه همه افرادی که قصد دارند چشم خود را جراحی کنند با این نگرانی‌ها مواجه هستندولی باید متذکر شد  پزشک گیره مخصوص فورا قبل از شروع عمل روی چشم قرار برا باز نگهداشتن پلک قرار میدهد و پس از اتمام جراحی فوراً برداشته خواهد شد. 

برخی از بیماران در خصوص دراز کشیدن روی تخت و بدون حرکت ماندن نگران هستند اما جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد چرا که تخت مخصوص جراحی دارای یک جایگاه ویژه برای قرار دادن سر است که به سر کمک می‌‌کند به خوبی در یک فضای ایمن و راحت قرار می‌گیرد. تنها کاری که شما باید انجام بدهید این است که به نور چشمک زن نگاه کنید.

هنگامی که شما این کار را انجام می‌دهید از سیستم ردیابی کننده کامپیوتر لیزر برای مشاهده موقعیت چشم استفاده خواهد شد. سیستم ردیابی کننده چشم به تنظیم لیزر می‌پردازد تا بتواند همه حرکات کوچک چشم شما در طول جراحی را دنبال کند.

اکثر جراحان ، عمل لیزر قرنیه هر دو چشم را در یک زمان انجام می دهند .

در هنگام انجام لیزیک یا PRK احساس درد نخواهید داشت؛ زیرا جراح در ابتدا قطره بیحسی در چشم شما خواهد ریخت . بعد از جراحی نیز ممکن است در صورت لزوم داروهای تسکین دهنده تجویز گردد. بسیاری از بیماران ناراحتی خفیفی برای یک یا چند روز بعد از جراحی خواهند داشت . این ناراحتی در جراحی PRK بیشتر میباشد ، زیرا تغییرات در لایه های عمیق تری از قرنیه ایجاد میگردد. 

درمان لیزر قرنیه معمولا کمتر از یک دقیقه طول می کشد اما این در حالیست که کل پروسه جراحی تقریبا 15 دقیقه زمان خواهد برد

چشم پزشک می تواند در این زمینه به شما کمک نماید اما در اینجا برخی از شرایط مورد نیاز عنوان شده است:
• شما باید چشم های سالمی داشته باشید ، به طور مثال چشمان بدون گلوکوم، عفونت، آب مروارید، خشکی چشم و یا سایر شرایطی که می تواند بعد از عمل جراحی درمان را تحت تاثیر قرار دهد.
• شما باید حداقل سن 18 سال را داشته باشید ، مگر در بعضی موارد استثناء.
• نمره بینایی شما حداقل یک سال قبل از جراحی باید ثابت باشد.
• اگر شما حامله یا تحت مراقبت های بارداری هستید، تغییرات هورمونی می تواند بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. شما باید منتظر بمانید تا بعد از اتمام  حاملگی هورمون های شما به سطح نرمال بازگردد.
• شما نباید بیماری دژنراتیو یا خود ایمنیکنتل نشده داشته باشید، زیرا این امر بهبودی شما را تحت تاثیر قرار میدهد.

شما به راحتی میتوانید از فرم خودارزیابی سایت متوجه شوید که واجد شرایط اولیه برای ویزیت جراحی لیزر هستید یا خیر