به طور معمول برای افرادی که دارای قرنیه های نازک می باشند عمل هایی نظیر PRK  تجویز میشود چرا که در بیشتر موارد و مواقع عمل لیزیک چشم عملی مناسب برای افرادی که دارای قرنیه های نازک هستند نمی باشد و ریسک عمل در اینگونه افراد بسیار زیاد شده و بالا می رود.

به طور کل به افراد چنین پیشنهاد می شود که فرد قبل و پیش از عمل با شامپو بچه بسیار رقیق شده چشمان خود را شست و شو داده و آلودگی ها را از بین ببرد تا مشکلاتی نظیر التهاب و عفونت پس از عمل برای وی ایجاد نگردد.

خیر، برای اقدام به عمل لیزر قرنیه چشم افراد باید حداقل 18 سال داشته باشند و مشخص کردن سن و شدایط مناسب برای افراد توسط متخصص چشم اتفاق خواهد افتاد آن هم با بررسی و معاینه کردن دقیق خصوصیات قرنیه چشم افراد مبتلا به اختلالات و عیوب بینایی، این مشخص کننده آن است که نمی توان برای تمام افراد حکمی کلی صادر کرد.

اگر بیمار مبتلا به دیابت درمراحل بسیار ابتدایی بیماری یعنی بدون گرفتاری و درگیری چشم ها بوده و شماره چشم ها نیز ثابت باشد ، از نظر انجام لیزر قرنیه مشکلی نیست . اما در مراحل پیشرفته بیماری قند یا در حالی که بیماری کنترل نشده و یا آن که شماره چشم ها در حال تغییر است ، بهتر است لیزر انجام نگیرد .

در حال حاضر راه های جدید دیگری برای اصلاح شماره های بسیار بالای نزدیک بینی مانند لنزهای داخلی چشمی و لیزر نیز برای افزایش دقت و قدرت اصلاح شماره های بالا پیشنهاد می گردد .بدین ترتیب که برای شماره های بالاکه تنها با لیزر قابل اصلاح نیست ابتدا لنز داخل چشمی گذاشته می شود و در صورتی که مقدار کمی شماره چشم باقی بماند ( اگر ضخامت قرنیه مناسب باشد ) می توان لیزر انجام داد .

اگر پس از لیزر ، دید دور فرد بدون نیاز به عینک کامل باشد ( یعنی دیگر نیاز به عینک نباشد ) بهتر است گواهینامه جدید پس از انجام معاینه مجدد چشم ، توسط اداره راهنمایی و رانندگی و تایید و بررسی کمیسیون مربوطه اخذ گردد .

خیر، انجام لیزر در موارد کراتوکونوس و آستیگماتیسم نامنظم پیشنهاد نمی گردد.البته دستگاه های کمکی و برنامه های کامپیوتری جدید و مطالعات تحقیقاتی انجام لیزر امید بخشند تا در آینده نه چندان دور بتوان موارد قوز قرنیه خفیف را با آن وسیله اصلاح کرد.

پس از سه ماهه اول دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی این دوره بر میزان عیوب انکساری و وضعیت قرنیه، تغییراتی ایجاد می گردد، لذا بهتر است در طول دوران بارداری و تا چند ماه پس از خاتمه آن و تثبیت وضعیت چشم ها از انجام عمل لیزیک اجتناب گردد. لیزر اکسایمر تنها به طور موضعی بر روی قرنیه تاثیر گذارده و اثرات عمومی و عوارضی در دیگر نقاط بدن مادر و جنین برای آن گزارش نشده است.

آمبلیوپی یعنی آن که بیمار حتی با کامل ترین و مناسب ترین نمره عینک دارای دید کامل نبوده و حروف و خطوط ریز پایین تابلوی سنجش بینایی را نمی بیند، علت آن  کاهش حساسیت گیرنده های شبکیه نسبت به نور می باشد.. لیزر فقط نیاز به عینک را مرتفع می سازد. بنابراین شخص همان دیدی که قبل از عمل با عینک یا لنز داشته بدست می آورد و تنبلی چشم فرد با لیزر قابل اصلاح نیست.

برای دست یافتن به نتیجه ایده آل و باکمترین میزان عوارض لیزر ، چشم بیمار باید معاینه کامل و دقیق شود و آزمایشات لازم انجام پذیرد .در معاینه ، چشم نباید هیچ گونه مشکل جدی به جز نیاز به عینک (عیوب انکساری) داشته باشد . در معاینه عمومی نیز بهتر است فرد مزبور برخی بیماری های خاص مثل دیابت پیشرفته (قند) که در دراز مدت احتمال گرفتار شدن چشم را دارد ، نداشته باشد . اما در خصوص شماره های مناسب برای انجام ليزر فرنيه آنچه با در نظر گرفتن خطرات و سبک و سنگین کردن عوارض آن منطقی به نظر می رسد و از طرفی توانایی های دستگاه و روش لیزیک ، نزدیک بینی از حداقل ٠/٧٥ دیوپتر ( مگر آن که توام با مقدار بالای آستیگماتیسم باشد ) تا بالاترین مقدار ( که بر اساس ضخامت قرنیه تعیین می شود ) معمولا بین 8 تا 9 نمره است ، امکان اصلاح دارد.

از آنجایی که استفاده از لنز چشمی می‌تواند باعث تغییر شکل قرنیه شود باید قبل از معاینات مخصوص پیش از عمل لنز خود را بردارید. در صورتی که از لنز چشمی استفاده می‌کنید باید حداقل یک هفته قبل از معاینه چشم آنها را در بیاورید و در صورتی که از لنز چشمی سخت استفاده می‌کنید باید حداقل 4 هفته قبل از معاینه آنها را خارج کنید. با خارج کردن لنز چشمی قرنیه می‌تواند قبل از معاینه چشم به حالت و شکل طبیعی خود برگردد.

پزشک میتواند یک معاینه کامل از وضعیت سلامت چشمان شما داشته باشد تا مشخص شود شما شرایط انجام لیزر قرنیه را دارا هستید یا خیر . همچنین برای گلوکوم، آب مروارید و دیگر شرایط نیز معاینه خواهید شد . پزشک از دستگاهی به نام توپوگرافی قرنیه برای عکس برداری از چشم استفاده خواهد کرد. جراح از این عکس استفاده خواهدکرد تا درمورد انجام عمل تصمیم گیری کند وجراحی خود را دقیق تر انجام دهد.